blog

Jiletli Teller Ne kadar Güvenilir?

Jiletli Teller

Jiletli teller sınır belirlemede ya da güvenlik endişesi duyulan alanların korunmasında çevresine çekilen galvanizli çelik tel üzerine belirli aralıklar ile jilet eklenmesi ile oluşturulmuş tel örgü sistemlerinden birisidir. Eski bir marka olan Razor Ribbon isimli bir firmanın normal çelik teller üzerine belirli boyutlarda ve aralıklarda jilet monte etmesi ile oluşturulmuş bir tel örgü sistemidir.

Peki jiletli teller ne kadar güvenilirdir? Jiletli tel herhangi bir bölgenin korunması amacı ile ye da bölge içerisinden çıkışı engellemek amacı ile üretilen tellerdir. En çok rağbet gören ve tercih edilen bu tel sistemleri, duvar üzerine, toprak zemine ya da beton zemine monte edilebilirler.

Jiletli tel özellikle yüksek güvenlik gerektiren hapishane gibi alanlarda kaçmaya teşebbüs, askeriye gibi alanlarda firar etmeye teşebbüs gibi olayları engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Yüksek güvenlik kalitesi ve performansı sunan jiletli teller özellikle fiyat kalite açısından en güvenilir ürünler arasında yer almaktadır.

Jiletli Tel ile Dikenli Tel Farkı?

Jiletli teller ile dikenli teller aynı amaç doğrultusunda piyasa sürülen ve kullanılan ürünlerdendir. Bu nedenle kullanım alanları farklıdır diye bir tanım yapmak elbette ki yanlış olacaktır. Nitekim fiziksel özellikleri ve yapıları birbirinden farklı olan bu tellerin performansları arasında farklar vardır.

Dikenli tel yine jiletli teller gibi güvenlik amacı ile ya da sınır belirlemek amacı ile kullanılan tel örgü sistemlerindendir. Dikenli telinde jiletli telinde kesilmesi ve geçilmesi neredeyse imkansızdır. Fakat dikenli telin diken kısımları geçmek isteyene yapışıp izin vermeyebilir.

Diğer taraftan jiletli tellerde jiletler bu teli aşmak isteyen kişilerin derilerini yırtarak geçişi imkansız hale getirir. Yaralanan vahşi hayvan ya da insan jiletli tele takılı kalır ve aynı zamanda diğer tarafa da geçemez. Bu neden ile de jiletli tel performans açısından jiletli tele oranla daha yüksek kalite ve güvenlik sunan ürünlerdendir.

Dikenli teller daha çok sınır belirlemek amacı ile kullanılırken öte taraftan jiletli tel hem sınır belirlemek hem de yüksek güvenli k sağlamak amacı ile kullanılabilirler.

Jiletli Teller Hangi Bölgelerde Kullanılabilir?

Jiletli teller özellikle yüksek güvenlik gerektiren ve firar olaylarının engellenmesinin istediği askeriye ve hapishaneleri çevreleyen duvarların üzerine monte edilirler. Bu sebep ile duvara tırmanmayı başaran kişi kesinlikle jiletli teli geçemeyecek ve teşebbüsü de başarısız olacaktır.

Öte yandan jiletli teller ülke sınırlarında kontrolsüz mülteci ve kaçak insan göçünü engellemek amacı ile de boydan boya sınır hattına kurulabilirler. Ayrıca şehirden uzak çiftlik olan yerler ya da bağ evlerinde herhangi bir hırsızlık, haneye tecavüz ya da vahşi hayvan saldırılarına karşı direkt olarak toprak zemin üzerine de monte edilmesi mümkündür.

Otopark, yasak bölgeler, kimyasal atıkların döküldüğü alanlar, devlet kurumlarına ait girilmesine izin verilmeyen bölgelerde de beton zemin üzerine jiletli tel kullanılabilir.

Neden Jiletli Tel Tercih Edilmelidir?

Jiletli tellerin tercih edilme nedenleri genel olarak birbiri ile ilintili ve bağlantılı sebeplere dayanmaktadır. Özellikle jiletli teller yüksek güvenlik ve birinci kalite kullanım imkanı sunduğu için çok tercih edilmektedir. Diğer yandan dayanıklılık ve sağlam yapıya sahip malzemeden üretilmişlerdir. Paslanmayan eğilmeyen ve kırılmayan yapıları vardır. Yağmur, kar, kış, güneş ışıkları gibi her türlü dış etkene dayanıklıdırlar. Jiletler zaman içerisinde dayanıklılığını ve keskinliğini kaybetmezler. Yapıları kıvrımlı ve bukleli şekildedir.

Jiletli teller bu sayılan pek çok özellik nedeni ile çok tercih edilmekte ve kullanımına da rağbet gösterilmektedir. Ayrıca ülkemizde özel ya da devlet mülklerinde jiletli tel kullanımı tamamen yasal olmakla birlikte satmak ya da satın almak da serbesttir.

Bu nedenle özel mülke sahip olan ve o mülkün güvenliğini sağlamak isteyen herkesin en başta tercih ettiği güvenlik önlemi elbette ki geçit vermeyen jiletli tellerdir.

Vuralsan firmasının yıllardır sürdürdüğü kaliteli hizmet ve uygun fiyat politikasına en uygun jiletli telleri yine Vuralsan markasından satın alabilirsiniz. Hizmeti ve kaliteyi garanti eden Vuralsan Çit sistemleri ile her daim güven ve huzur içerisinde hissetmek istiyor iseniz hemen bir jiletli tel satın alarak sınırlarınız güven ve refah içerisinde endişe etmeden koruyabilirsiniz.