blog

Kapı Sistemleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

kapı sistemleri

Kapı Sistemleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapı sistemleri evlerimizin dışarıyla ilişkisini sınırlayan özel amaçla üretilmiş sistemlerdir. Bahçe kapıları ve dış mekân kapıları bir ortamın güvenlik ve alanını belirleyici en önemli etkendir.  Özellikle demir kapı çeşitleri gün geçtikçe değişik ve opsiyonel özellikler kazanarak yükselişe devam ediyorlar.

Kapı sistemleri bir alanın giriş çıkışından sorumlu en önemli belirleyici etkendir. Bu şekilde giriş ve çıkışların kontrolü de sağlanmaktadır. Bu nedenle özellikle bağ evi ve bahçelerde kullanılan kapı sistemleri çok önemlidir. Bu sistemlerde en çok kullanılan materyal ise panel çit sisteminde kullanılan materyalin aynısıdır. Kapıların üzerine ekstra güvenlik sağlayacak şekilde jiletli tel de yerleştirilebilir.

Dış Mekân Kapı Sistemleri Nelerdir?

Özellikle bahçe girişleri ve bağ evleri gibi özel güvenli isteyen alanlarda kullanılan kapılar, genel anlamda çok tercih edilmektedir. Kapı sistemleri güvenlik ve sınır belirleyici olabildiği gibi kullanılan alanın dekorasyonunda da önemli bir yeri bulunmaktadır. Dış mekân kapı sistemleri çeşitleri ise sürgülü kapı, servis kapısı ve çift kanatlı kapı olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılmaktadır.

Sürgülü Kapı

Vuralsan sürgülü kapı bir ray üzerine oturtulmuş otomatik ya da elle itilen bir sistem şeklinde oluşturulmuş bir kapı çeşididir. Özellikle garaj ve bağ evlerinde sıkça kullanılan bu kapı çeşitleri kolay kullanımı ile bilinmektedir. Çok kullanılmayan ya da dönemsel olarak kullanılan bazı alanlarda tercih edilen bu kapı çeşitleri özellikle güvenlik açısından çok sık tercih edilmektedir.

Bu nedenle sürgülü kapı üzerine dikenli tel ya da jiletli tel gibi geçilmesi imkânsız tel örgüler koymak güvenliği arttıracaktır. İstenilen renk ve ebat ölçülerine göre üretilen bu kapı sistemleri raylı sistem üzerinde uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır. Dayanıklı ve olumsuz hava koşullarına karşı mukavemeti olması nedeni ile ömürlük olabilirler. Kapının sürgülü kısmı ve dış yüzeyleri asla paslanma yapmamaktadır.

Servis Kapısı

Genel olarak depo giriş ve çıkışlarında kullanılan servis kapıları panel çitin sardığı veya çevrelediği bir alan ile birlikte kullanılmaktadır. Panel çit ile aynı maddeden üretilmiş olan bu kapı sistemleri dekoratif ve şık bir görünüme sahiptir. Servis kapısı, dış mekân kapıları arasında tercih edilme oranı yüksek olan kapı çeşitlerinden birisidir.

Servis kapısı güvenlik bakımından korunaklı bir alanın panel çit ile çevrelenmesinden sonra giriş ve çıkışları kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bir çerçeve ile panel çitin kaplanması sonucunda oluşan servis kapıları okullarda, oyun parklarında, depo girişlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında, kreş ve anaokulu giriş çıkışlarında sıkça tercih edilmektedir. Bu tarz toplumsal alanların dış mekanda var olan tehlikelerden arındırılmasında bu kapı sisteminin çok büyük rolü vardır.

Çift Kanatlı Kapı Sistemleri

Servis kapısının çift taraflı şekilde üretilip sağa ve sola açılması ile oluşturulan kapı sistemleridir. Bir panel çit tarafından çevrelenmiş alanın giriş ya da çıkışlarında kullanılan çift taraflı kapılar ekstra güvenlik saplamaktadırlar. Bunun yanı sıra panel çit sisteminin belirli ebatlar da üretilmesi sonucunda çevresine geniş bir metal çerçeve konulması sonucunda oluşturulmuştur.

Çift taraflı kapılar diğer kapı türlerine nazaran daha kullanışlı ve daha estetik durmaktadır. Genel olarak ev ve bahçe girişleri, hobi bahçeleri, okullar, kreş ve anaokulu bahçeleri, park ve oyun alanları gibi yerlerde sıkça kullanılmaktadırlar. Çift kanatlı kapı sistemleri, önemine binaen kalitesiyle güvenilirliği yakalamış firmalardan temin edilmelidir.

Kapı Sistemleri Güvenliği Nasıl Etkiler?

Kapı sistemleri özellikle sınır belirlemede en önemli unsurlardan biridir. Bu kadar önemli bir misyonu olan kapıların sağlam ve kaliteli malzemeden üretilmiş olması önemlidir. Bunun yanı sıra fonksiyonellik ve mekanik kısımlarının düzgün çalışması gerekmektedir.

Kapı olan bir alan güvenilir şekilde korunma altına alınmıştır. Öyle ki hırsız ya da kötü niyetli kişilerin kapıları aşması ekstra bir çaba istemektedir. Bu nedenle herhangi bir çit ya da tel örgü ile çevrelenmiş bir alanın kapı ile ayrılmış bölümleri bu alana güvenli bir giriş çıkış sağlamaktadır. Güvenlik açısından da değerli bir ürün olan kapı sistemleri, gün geçtikçe gelişen teknolojiden etkilenmiş ve üstün özelliklerle donatılmıştır. Siz de evinizin ya da size ait olan mülkü dış etmenlerden ayırmak, korumak ve güvenliğini sağlamak istiyorsanız dış mekân kapılarından birini kullanmalısınız.